Türk Markaları E-ihracat ile Dünyaya Açılıyor

15 Mayıs 2022

Birleşmiş Milletler Ticaret ve Kalkınma Konferansı- UNCTAD’ın mayıs ayında açıkladığı son verilere göre, 2019 yılında dünyada sınır ötesi B2C e-ticaret hacmi 440 milyar dolara ulaştı. Sınır ötesi online alışveriş yapan tüketici sayısı ise 360 milyon kişiye ulaştı; bu sayı neredeyse toplam küresel e-ticaret tüketicisinin 4’te 1’ine denk geliyor. UNCTAD’ın geçmiş yıllara ait verileri karşılaştırıldığında “sınır ötesi yabancı satıcılardan alışveriş yapma” trendinin giderek arttığını gözlemleniyor: küresel e-ticaret tüketicileri içindeki sınır-ötesi e-ticaret yapan tüketici oranı 2017’de %20’yken, aynı oran 2019’da %25’e ulaşmış durumda.

24-28 Mayıs 2021 tarihlerinde 19.su gerçekleşen Forum İstanbul Konferanslarının ikinci gününde yer alan “DÜNYAYA AÇILAN KAPI: E-İHRACAT” panelinde Amazon üzerinden e-ihracat operasyonlarını başarı ile yürüten Karaca, Kiğılı ve Monster Notebook temsilcileri, e-ihracatın Türk markalarının dünyaya açılması için sunduğu potansiyel ve fırsatları tartıştı.

UNCTAD ve Ticaret Bakanlığı’nın ETBİS verilerine dayanarak e-ihracatın dünya çapında nasıl büyüdüğüne dikkat çekilen panelde, konuşmacılar Amazon ve benzeri gelişmiş küresel pazaryerlerinin markalara sağladığı avantajlar ve başarı hikayelerini anlattılar. Türkiye’de bilinen bir marka olmalarına rağmen Avrupa’da tanınırlık kazanmalarını Amazon mağazaları üzerinden yaptıkları e-ihracata borçlu olduklarını söyleyen Monster Notebook CMO Oğuz, Amazon’dan sadece marka tanınırlığı konusunda değil lojistik hizmetleri konusunda da destek aldıklarını söyledi.

Kiğılı E-Ticaret İş Geliştirme Müdürü Karahan şirketin e-ticaret cirosunun %15’inin e-ihracattan gelmesini beklediklerini ve bu konuda ürün bazlı bir pazaryeri olan Amazon’un algoritmasını iyi anlayarak ürün detay sayfasını buna göre hazırlamak gerektiğine dikkat çekti.

Amazon’un zor gibi görülen ancak çabuk öğrenilen bir sisteme sahip olduğunu belirten Karaca Grup E-Ticaret Direktörü ve İcra Kurulu Üyesi Çetintırnak ise özellikle kampanya dönemleriyle ilgili Amazon’u 2 ya 3 ay öncesinden takip etmenin önemli olduğunu vurguladı.