Perakendenin Geleceğinde Fiziksel ve Dijital Dünyalar Bir Araya Geliyor

08 Temmuz 2022

Boğaziçi Üniversitesi’nde düzenlenen 2’nci E-Ticaret Zirvesi’nde hızla büyüyen e-ticaret ve e-ihracatın önemi ve büyüme trendleri ele alındı. PwC Türkiye Kıdemlı Ortağı Cenk Ulu, dünyada e-ticaretin gelişimiyle birlikte fiziksel perakendenin de kökten dönüşmeye başladığını söyledi.

Dönüşen perakende ekosistemini veri ile destekleyen Ulu, “Dünya e-ticaret pastasının 2022’de 4.1 trilyon doları, bir sonraki yıl ise 5.7 trilyon doları bulması bekleniyor. Türkiye’ye baktığımızda ise Ticaret Bakanlığı’nın kendi sitesindeki verilere göre 2021’de 181.5 milyar TL’lik bir pazar söz konusu. Sipariş adedi de 3.4 milyar. Karbon emisyonu kısmına baktığımızda da e-ticarette fiziksel perakendeye göre çok daha düşük oranlar görüyoruz. Sürdürülebilirlik açısından daha verimli. Ayrıca iş sağlığına, iş güvenliğine ve kadın iş gücüne desteği ile sosyal inovasyon konusuna katkısı çok büyük” diye konuştu.

Ulu, tüketicilerin bilinçlenmesi ve COVID-19 pandemisinin aynı döneme denk gelmesiyle birlikte geleceğin mağazasının değiştiğini, fiziksel ve dijital dünyanın bir araya geldiğini belirtti. PwC tarafından Türkiye’de ve global olarak gerçekleştirilen Tüketici Dünyasının Geleceği araştırmasına referans vererek, geleceğin mağazasının çok kanallı deneyim sunan, fiziksel ve dijital dünyaların bir araya geldiği yapılara döndüğünü vurguladı. Tüketici davranışının ve beklentisinin değiştiğini belirten Ulu, “İnsanlar toplumsal veya sosyal değerlerine göre markaları eşleştirmeye başladılar.” dedi. Tüketicilerin güvendikleri ve topluma değer katan markalara yöneldiğini ve bu trendin kalıcı olduğunu vurguladı.

Öte yandan, çevrimiçi pazaryerlerinin KOBİ’ler için sunduğu fırsatların önemine dikkat çeken Ulu; “E-ticaret, özellikle pazaryerleri, KOBİ’ler için büyük bir avantaj sağlıyor. Dijital platformlara giren KOBİ sayısı hızla artıyor. E-ticaret, fiziksel bir yatırım yapmadan tüketiciye ulaşma imkanı sağladı.” dedi. Ticaret Bakanlığı himayelerinde; TOBB, Amazon Türkiye, BÜYEM ve PwC Türkiye iş birliğiyle hayata geçirilen “BiTıklaİhracat” programında yer almaktan keyif aldıklarını belirtti.

 

Cenk Ulu’nun Vahap Munyar moderatörlüğünde gerçekleştirilen söyleşini dinlemek için tıklayınız: