Küresel Ticaretin Yükselen Değeri: E-İhracat

16 Mart 2022

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından düzenlenen 12. Ulaştırma ve Haberleşme Şurası sektörün öncülerini bir araya getirdi. Küresel ticaretin geleceğinin de tartışıldığı zirveye, e-ihracatın yeni dönemde belirleyici olacağı mesajı damga vurdu.

Zirve kapsamında düzenlenen “Küresel Ticaret Yeniden Şekilleniyor: Yeni Lojistik Rotaları ve Türkiye’nin Stratejik Önemi” isimli panelde, kamu ve özel sektörden önde gelen katılımcılar yer aldı. İhracatın artırılmasının Türkiye’nin ekonomik önceliklerinden biri olduğunun altı çizilen oturumda, yeni dönemde şirketlerin e-ihracat sayesinde daha kolay ve hızlı şekilde müşterilere ulaşmasının mümkün olduğu belirtildi. 

Küresel sınır ötesi e-ticarette yaşanan büyümenin KOBİ’lere yeni pazarlara ulaşmak için getirdiği fırsatlardan bahseden Amazon Türkiye Ülke Müdürü Richard Marriott, Amazon’un Türk markalarının e-ihracat pastasından aldığı payı artırmak için satıcılara sunduğu avantajlarla ilgili detaylı bilgi paylaştı. Türk satıcıların Amazon’un Avrupa’daki 8 pazaryerini kullanarak 27 Avrupa ülkesinden 340 milyonu aşkın müşteriye, 30’u aşkın kategoride satış yapabileceğini belirten Marriott, e-ihracat yapan satıcılara yerinde reklam desteği, kargo operatörleriyle anlaşmalı fiyatlar ve hesap yönetimi desteği gibi birçok farklı hizmet ve araç sunulduğunu ifade etti. Amazon Lojistik (FBA) modelinin satıcılara sunduğu fırsatlardan bahseden Marriott, satıcıların e-ihracata atılması için gerekli tüm faaliyetlerin bu model kapsamında sunulduğunu belirtti. Amazon Türkiye tarafından sürdürülen “BiTıklaİhracat” isimli eğitim programı hakkında da bilgi veren Marriott, programa gösterilen yoğun ilgi sebebiyle gelecek aylarda yeni ve daha kapsamlı bir eğitim programının başlayacağı müjdesini verdi.