Eylül Ayı İhracat Rekoru Kırıldı

04 Ekim 2022

Ticaret Bakanı Mehmet Muş, “Eylül ayında ihracatımız geçtiğimiz yılın aynı ayına göre yüzde 9.2 artışla 22.6 milyar dolar olmuştur. Bu rakam ulaştığımız en yüksek eylül ayı ihracat rakamıdır” dedi.

Türkiye ekonomisi ihracatta aylık olarak yeni rekora imza attı. Ticaret Bakanı Mehmet Muş, Eylül ayında ihracatın yüzde 9,2 oranında artışla 22,6 milyar dolara çıktığını ve bu rakamın ulaşılan en yüksek Eylül ayı ihracat rakamı olduğunu belirtti.

Bakan Muş konuşmasında şu ifadeleri kullandı:

Artan borçlanma maliyetleri küresel ekonomideki yüksek borçlanma oranlarına sahip şirket ve ülkeler için risk oluşturmaya başlamıştır. Ekonomide böylesine ciddi sorunların var olduğu ortamda, gerilimler işbirliğini güçleştirmekte ve sorunları körüklemektedir. Karadeniz’in öte kıyısında yaşanan savaşın bir an önce sona ermesi ve küresel ekonomiye etkilerinin en aza indirilmesi için İstanbul Mutabakatı olası gıda krizinin önüne geçmiştir. Küresel tedarik zincirlerinin toparlanamadığı, savaların etkisiyle küresel enflasyonun zirveye çıktığı böylesi bir ortamda Türkiye ekonomisi güçlü büyüme performansını sürdürmektedir. GSYH artışımızın yarısından fazlası mal ve hizmet ihracatımızdan gelmiştir. OECD ekonomik görünüm raporunda ülkemiz için büyüme tahmini yüzde 3,7’den yüzde 5,4’e yükseltmiştir.

İhracatta Rekor

Türkiye ihracattaki başarıyı 2022 yılının 9 ayında sürdürmüştür. Eylül ayında ihracatımız geçtiğimiz yılın aynı ayına göre yüzde 9.2 artışla 22.6 milyar dolar olmuştur. Bu rakam ulaştığımız en yüksek eylül ayı ihracat rakamıdır. 2022 yılının ilk 9 ayının tamamında aylık olarak en yüksek ihracat rakamlarına ulaşmış bulunuyoruz.

2022 yılı Ocak-Eylül dönemi ihracatımız ise geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 17 artış ile 188.2 milyar dolar seviyesine çıkarak güçlü performans göstermiştir. Eylül ayında dış ticaret hacmimiz geçtiğimiz yıla göre yüzde 26 artışla 55.6 milyar dolara ulaşmıştır.

Ocak-eylül dönemi ithalatımızın 3’te 1’i enerji ithalatından kaynaklanmaktadır. Ocak-eylül döneminde toplam altın ithalatı bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 150 artarak 12.1 milyar dolara ulaşmıştır. Eylül ayında altın ve enerji hariç tutulduğunda ihracatın ithalatı karşılama oranı yüzde 100’ün üzerine çıkmaktadır.

Hizmet ihracatımızı da güçlü bir seviyede taşımaya kararlıyız. İhracatçılarımızın önünü açmak için ticari diplomasi faaliyetlerine hız kesmeden devam ediyoruz. Daha iki gün önce Ukrayna Başbakan Yardımcısı ve Ekonomi Bakanı ile savaş sonrası Ukrayna’nın yeniden inşası, tahıl koridorunun işleyişi gibi mühim konuları ele aldık.

Geçtiğimiz haftalarda imzaladığımız protokollerle Malezya ve Gürcistan serbest ticaret anlaşmalarının kapsamını genişlettik.”

 

Kaynak: Milliyet