E-İhracatla Büyüyenler

17 Ağustos 2022

E-ihracat Türk KOBİ’lerine dünyaya açılmak ve büyümek için önemli fırsatlar sunuyor. Sınırları aşan yerli girişimciler, ürünlerini dünyanın dört bir yanındaki müşterilerine ulaştırıyor. Küresel online pazaryerleri ise e-ihracat yapmak isteyen KOBİ’ler için önemli bir köprü görevi görüyor. Online pazaryerleri, farklı ülkelerde halihazırda bulunan milyonlarca müşterisi ve hazır lojistik altyapısı sayesinde e-ihracat sürecini kolaylaştırırken ihracat maliyetlerini de önemli ölçüde azaltıyor.  

Farklı ülkelerdeki mağazaları üzerinden satış imkânı sağlayan Amazon, Türk KOBİ ve girişimcilerin e-ihracat yolculuğuna destek oluyor. E-ihracatla büyüyen 3 Türk girişimcinin hikayesi, e-ihracata başlamak isteyen tüm girişimciler için ilham niteliğinde. Amazon Satış Ortakları’ndan Müge Ergüleç, Gökberk Tural Abdulkerim Atayolu e-ihracatta başarı hikayelerini paylaştı.

Mughe Gourmet – Müge Ergüleç

2013 yılında e-ticarete başlayan Mughe Gourmet, Türk lezzetlerini farklı coğrafyalarda tanıtmak ve yeni müşterilerle buluşturmak amacıyla e-ihracat yolculuğuna başladı. Amazon Global Satış programı ile ürünlerini dünyanın dört bir yanındaki tüketicilerle buluşturan Mughe Gourmet, Kuzey Amerika, Avustralya, Avrupa ve Singapur pazaryerlerinde satış yapıyor.

Mughe Gourmet kurucusu Müge Ergüleç sınırları aşan e-ihracat başarısını ve Amazon’da satış yapmanın avantajlarını şu şekilde değerlendirdi:

“Biz bir şekerleme firmasıyız, hedefimiz Türk şekerlemelerini tüm dünyaya tanıtmak. Şu anda ürünlerimizi Amerika, İngiltere, Kanada, Avrupa ve Avustralya başta olmak üzere tüm dünyaya satıyoruz. Türkiye dışında İngiltere ve Polonya’da da şirketlerimiz bulunuyor. Müşterilerimizin %98’ini satış yaptığımız ülkelerin yerli nüfusu oluşturuyor. Kalite ve lezzete önem veren bireylere hitap ediyoruz. E-ticarete 2013 yılında başladık. İşimizi ve markamızı dünyaya yaymak istediğimiz noktada ise Amazon Avrupa ile tanıştık ve Amazon ile çok hızlı bir dönüşüm yaşadık. Dönüşüme daima yeni şeyler öğrenerek ayak uyduruyoruz, çünkü her gün değişen bir dünyadayız. Amazon Avrupa’da büyümek için Amazon Lojistik, Reklamlar, Kuponlar gibi tüm Amazon hizmetlerinden yararlanmaya çalışıyoruz. Diğer satış ortaklarına da detaylı iş planlamalarını yapmalarını, ürünlerini doğru belirlemelerini, kaliteye önem vermelerini tavsiye ediyorum. Amazon’un sistemini iyi öğrendiğinizde ve hizmetlerinden faydalandığınızda başarı takip ediyor.”

 

Socksberg – Gökberk Tural

Amazon Almanya ile e-ihracat yolculuğuna başlayan SocksBerg, yakaladığı başarının ardından Fransa pazarına girmeye hazırlanıyor. Amazon’un lojistik, sponsorlu ürünler ve reklam araçları gibi farklı hizmetlerinden yararlan SocksBerg, Avrupa satışlarında hızlı bir ivme yakaladı.

SocksBerg E-Ticaret Müdürü Gökberk Tural, Amazon ile satış yapmanın avantajlarını ve büyümelerine olan etkisini şöyle anlatıyor:

“Socksberg markamız ile yaklaşık 30 yıldır çorap sektöründe ihracat gerçekleştirmekteyiz.  2020 yılında pandemi ile beraber e-ihracata başlama kararı aldık. E-ticaret konusunda Avrupa’daki öncü firmalardan olan Amazon Almanya’da hesap açarak bu dönüşüme ayak uydurduk ve ilk satışımızı Almanya’ya gerçekleştirdik. Fiyat konumlandırmasını da iyi yapınca güzel bir ivme yakaladık ve satışımızın 2. ayında ürünümüz Çok Satanlar listesine girdi. Şimdi de Fransa için hazırlıklarımız devam ediyor. Amazon Avrupa’da satışlarımızı ise Amazon Lojistik modeliyle gerçekleştiriyoruz. Fiyat avantajı sunan ve operasyonel yükleri azaltan Amazon Lojistik’in yanı sıra Marka Kaydı ve Sponsorlu Ürünler hizmetlerinin de çok faydasını gördük. Diğer satış ortaklarına önerim öncelikle pazar araştırması yapmaları ve Amazon işleyişi hakkında bilgi edinmeleridir. Sonrasında satacakları ürünleri iyi seçmelerini ve de kaliteli ürün listeleme yapılmasına önem vermelerini öneriyorum. Kendi markaları var ise mutlaka Marka Kaydı ile markalarını koruma altına almaları markalaşma adına önemli bir aracı olacaktır. Satışlarını arttırıp depolama ve gönderi gibi süreçleri kolayca yönetebilmeleri açısından için ise Amazon Lojistik hizmetinden faydalanmayı değerlendirebilirler.”

 

Buffer – Abdulkerim Atayolu

2019’dan beri Amazon Türkiye satış ortağı olan Buffer, Amazon Avrupa kaydını gerçekleştiren ilk Türk satıcılar arasında yer almakta. E-ihracatla işini büyütmeyi hedefleyen şirket, Amazon Avrupa’yı odak noktasına alarak faaliyetlerine hız kazandırmış durumda. Fransa, İspanya, İtalya gibi ülkelere e-ihracat yapan Buffer, Almanya ve İngiltere’de Amazon Lojistik hizmeti ile satışlarını gerçekleştiriyor.

Buffer markasını bünyesinde barındıran Atasan Global’in kurucusu Abdulkerim Atayolu, Amazon ile yakaladığı e-ihracat başarısını şu şekilde aktarıyor:

“Buffer markamız ile öncelikli olarak ev yaşam kategorisinde faaliyet gösteriyoruz. Buna ek olarak aydınlatma, mutfak araç gereçleri, banyo, oto aksesuar, oyuncakları da içeren geniş bir ürün yelpazemiz var. Bizim mottomuz “Günlük hayatı kolaylaştıran pratik ürünler” ve bu kapsamda fiyatı uygun ama yüksek satış potansiyeli olan ürünlere odaklanıyoruz. Ürünlerimizin markalaşması yolunda Amazon’un büyük katkısı oldu, ambalaj ve ürün kalitesine daha çok önem vermeye başladık. Mevcut durumda İngiltere ve Almanya’da Amazon Lojistik ile satış yapıyoruz. Satışlarımız oldukça istikrarlı bir şekilde artıyor. Özellikle müşteri memnuniyetini sağlamak için Amazon’un beklentilerini anladığınız noktada başarıyı yakaladık. Bunun için de kulaktan dolma bilgiler yerine Amazon’un seminerlerine katıldık ve eğitim içeriklerden doğru bilgileri edindik. Avrupa’da Türkiye’deki satıcılar için ciddi bir ticari potansiyel var, bunu herkesin değerlendirmesini isterim.”