E-İhracatın Dış Ticaretteki Payı Yüzde 10’a Çıkacak

01 Temmuz 2022

2’nci E-Ticaret Zirvesi 26 Mayıs’ta Boğaziçi Üniversitesi’nde gerçekleştirildi. “One Click World” teması ile düzenlenen etkinlikte e-ticaretin ve e-ihracatın geleceği konuşuldu. Zirvenin açılış konuşmasını yapan T.C. Ticaret Bakanlığı İhracat Genel Müdürü Mehmet Ali Kılıçkaya, 2030 yılında e-ihracatın genel ihracat içindeki payının yüzde 10’a ulaşmasını hedeflediklerini söyledi.

Pandemiyle birlikte e-ticarette yeni fırsatların ortaya çıktığını söyleyen Kılıçkaya, Türkiye’nin e-ticarette hızla büyüyerek 2,6 milyar dolarlık e-ihracata ulaştığını ancak bu alandaki potansiyelimizin çok daha büyük olduğunu vurguladı. Kılıçkaya “Bakanlık olarak Akıllı İhracat Robotu’nu da hayata geçirerek ihracatçılarımıza e-ticaret ve e-ihracat noktasında yeni modüller, yeni enstrümanlar sunmak üzereyiz. İhracat yapmak isteyen girişimcilerimizin ihracat süreçlerinde karşılaşabilecekleri her türlü sorunu yakından takip etmekte ve çözüm odaklı bir yaklaşım benimsemekteyiz” dedi.

2021 yılı itibariyle e-ihracatın genel ihracatın yüzde 1,3’üne denk geldiğini aktaran Kılıçkaya, “Yeni destek mekanizmaları ve hayata geçireceğimiz eylem planları ile 2025 yılında bu oranın en az yüzde 3 ila yüzde 5 aralığına ulaşmasını, 2030 yılına geldiğimizde ise e-ihracatımızın genel ihracatımız içindeki payının yüzde 10’u bulmasını hedefliyoruz.” ifadelerini kullandı.

Zirvede Ticaret Bakanlığı’nın himayesi ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin (TOBB), Amazon Türkiye, Boğaziçi Üniversitesi Yaşamboyu Eğitim Merkezi (BÜYEM) ile PwC Türkiye iş birliğiyle hayata geçirilen ücretiz eğitim ve danışmanlık programı BiTıklaİhracat’ın tanıtımı da yapıldı.

KOBİ’leri e-ihracat alanında daha ileri taşımak üzere kapsamlı bir destek paketi hazırladıklarını belirten T.C. Ticaret Bakanlığı E-İhracat, Dijital Pazarlama, Davranışsal Kamu Politikaları ve Yeni Nesil Teknolojiler Dairesi Başkanı Hasan Önal, Amazon Türkiye tarafından desteklenen BiTıklaİhracat projesinin de KOBİ’lerin e-ihracat kapasitesini geliştirmede etkin rol üstleneceğini vurguladı.

 

Mehmet Ali Kılıçkaya’nın konuşmasının tümünü dinlemek için tıklayınız: