Büyüme için Global Fırsat: E-ihracat

21 Mart 2022

Fast Company Türkiye tarafından düzenlenen E-İhracat 2022 Zirvesi’nde yer alan “E-İhracatla Büyüyenler” panelinde Karaca Grup ve Kronot Gourmet temsilcileri Amazon ile e-ihracat tecrübelerini aktardı.

Çevrimiçi satışa başlayan firmalar için bir sonraki fırsatın e-ihracata başlamak olduğunun altı çizilen panelde, Karaca Grup E-Ticaret Direktörü ve İcra Kurulu Üyesi Cihangir Çetintırnak ve Kronot Gourmet Kurucu Ortağı Hakan Patır, Amazon pazaryerlerini kullanarak dünyaya açılma ve e-ihracatla büyüme hikayelerini dinleyicilere aktardı. E-ihracatın, geleneksel ihracatla ulaşılması daha zor ve maliyetli olan yurt dışı pazarlarda müşteriyle kolayca buluşma olanağı sağladığını ifade eden Çetintırnak ve Patır, şirketlerinin e-ihracat stratejileri, hedefledikleri pazarlar, lojistik modelleri ve kullandıkları Amazon araç ve hizmetleri hakkında bilgi verdi. Katılımcılar daha sonrasında şirketlerinin gelecek hedefleri, karşılaştıkları güçlükler ve önerilerini paylaştı.

Panelde Amazon ve benzeri küresel pazaryerlerinin, ödeme hizmetlerinin ve lojistik altyapının gelişmesi gibi etkenler sayesinde e-ihracatın dünya çapında hızla büyüdüğü ifade edildi. E-pazaryerleriyle 7 gün 24 saat satışın mümkün olduğunun altını çizen katılımcılar, Amazon’un sunduğu FBA(Amazon Lojistik) sistemi ve sunulan araç ve desteklerle e-ihracat alanında büyük bir hızla ilerlediklerini belirttiler. 

Amazon.com.tr Pazaryeri Genel Müdürü Ediz Habip tarafından verilen bilgilere göre Amazon’da satış yapmak isteyen Türk satıcılar, Hollanda, İsveç ve Polonya mağazalarının da eklenmesiyle Avrupa’daki 8 Amazon mağazasını kullanarak ürünlerini 27 Avrupa ülkesindeki milyonlarca müşteriyle buluşturma imkanına sahip oluyor. Bunun yanı sıra, satıcılar Kuzey Amerika, Asya-Pasifik, Orta Doğu ve Kuzey Afrika gibi farklı bölgelerde de Amazon mağazalarına kaydolup hemen satışa başlayabiliyor, “Global Satış” seçeneği ile tek bir birleşik satıcı hesabı üzerinden yurtdışındaki tüm Amazon hesaplarını yönetebiliyorlar.